Wieczór Marzeń w ZOO 06-06-2008r

Dreamnight at the zoo to międzynarodowa akcja na rzecz Dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych organizowana przez ogrody zoologiczne. W tym roku również akwaryści z WTA przygotowali wiele atrakcji dla Gości tego niezwykłego Wieczoru.

O akcji dreamnight at the zoo…

Pierwsza edycja „dreamnight at the zoo” została zorganizowana w 1996 roku przez Ogród Zoologiczny w Rotterdamie, który zaprosił w swoje podwoje dzieci chore na raka i ich rodziny ze Szpitala Dziecięcego Sophia. Kolejne edycje w 1997-1999 zainteresowały więcej instytucji, co pozwoliło zapraszać dzieci z większej liczby szpitali. W 2000 roku do organizacji „dreamnight at the zoo” włączyło się zoo z Amsterdamu. Kolejne lata to coraz więcej ogrodów zoologicznych i innych podobnych instytucji, które zaczęły samodzielnie przygotowywać ten niezwykły wieczór dla dzieci. Od 2002 roku do akcji zaczęły przyłączać się ogrody zoologiczne z poza Holandii. Pierwsze było zoo z Antwerpii i Aalborg w Belgii. W 2005 roku do projektu przyłączyły się pierwsze polskie ogrody zoologiczne – z Poznania, Płocka, Warszawy, Opola, Krakowa, Gdańska i Torunia. Miejski Ogród Zoologiczny we Wrocławiu uczestniczy w tym wydarzeniu od roku 2007.

Przygotowania WTA

Przygotowania do „Wieczoru Marzeń w ZOO” dla Członków Wrocławskiego Towarzystwa Akwarystycznego rozpoczęły się znacznie wcześniej.

Spotkaliśmy się w salce ogrodu zoologicznego, gdzie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca organizujemy spotkania WTA. Każdy został zaopatrzony w nożyczki lub ołówek wraz z szablonem rybek i zaczęła się zabawa w wycinanki, mająca na celu przygotowanie materiałów do kącika „Zrób to sam”, w którym dzieci będą mogły wykonać samodzielnie rybkę. Do prac przyłączyli się też pracownicy wrocławskiego ZOO. Jednocześnie szykowaliśmy materiały do konkursu plastycznego pt. „Akwarium moich marzeń”, które podarowały firmy wspierające nas w organizacji Wieczoru Marzeń w ZOO.

W przygotowaniu i prowadzeniu konkursów pomagały nam Wolontariuszki.

W pierwszej kolejności wystartował konkurs plastyczny, w którym dzieci do dyspozycji miały kredki, farbki, flamastry, plastelinę oraz bloki rysunkowe. Do ich zadania należało wykonanie pracy plastycznej na temat „Akwarium moich marzeń”.

W pewnym momencie było tak tłoczno, że nie było gdzie wcisnąć przysłowiowej szpilki. Równocześnie ruszył kącik „zrób to sam” – tutaj dzieci mogły wykazać się zdolnościami technicznymi. Z dwóch płyt CD, przygotowanego szablonu rybki oraz kartki, wstążeczki i wcześniej wyciętych z kartonu oczu mogły, pod okiem fachowca „technicznego WTA”, samodzielnie wykonać rybkę, którą następnie zabierały do domu.

Przygotowaliśmy również pokaz zakładania akwarium – żeby zwycięscy konkursu plastycznego wiedzieli, co zrobić z nagrodami w postaci trzech akwariów, które mieliśmy do dyspozycji oraz spróbować zaszczepić żyłkę tego wspaniałego hobby, jakim jest akwarystyka.

Dodatkową atrakcją dla dzieci było łowienie rybek za pomocą siatki z akwarium. Każdej rybce był przypisany numer związany z podarunkiem.

Na zakończenia Wieczoru spośród prac wykonanych przez dzieci zostały komisyjnie wybrane najlepsze prace plastyczne, ich autorzy otrzymali nagrody

Pierwsze miejsce zajęła Natalia Molenda, która otrzymała zestaw akwariowy Akara ufundowany przez firmę AQUA SZUT.

Drugie miejsce zajęła Ola Serdyńska. Nagrodą był zestaw akwariowy Kameleon, również ufundowany przez firmę AQUA SZUT.

Trzecie miejsce zdobyła praca zbiorowa, której autorkami były Magdalena Niewiarowska i Julia Niecikowska. Dziewczynki otrzymały zestaw akwariowy AQUA BOX, ufundowany przez firmę BADIS.

Słodkie wyróżnienie – tort w kształcie rybki z Cukierni „Pan Tadeusz” otrzymała Dagmara Stolarczyk.

Każde dziecko bez wyjątku otrzymało upominek i dyplom (chyba, że samo nie chciało odebrać upominku, nagrody, wyróżnienia). Na zakończenie pamiątkowe zdjęcie finalistek konkursu plastycznego.

Dziękujemy wszystkim firmom, które wsparły nas w tej szczytnej akcji: Aqua Szut, Badis, Biurovita, Telekomunikacja Polska, Trzmiel, Zakład Produkcji Cukierniczej „PAN TADEUSZ”, Wamax Biuroserwis, Nasze Akwarium oraz Wolontariuszom z XI LO we Wrocławiu.