Azotany i Azotyny
Wpisany przez Andrzej Cieśniewski   
poniedziałek, 24 października 2011 20:52

Niemal każdy kto założy w domu akwarium na początku zadawala się obserwacją swoich pupili. Przychodzi jednak czas gdy oprócz tego co pływa i co rośnie w tymże zbiorniku zaczyna interesować się także wodą , a konkretnie jej parametrami.

Kiedy mogłem już zmierzyć w swoim zbiorniku pH i twardość węglanową wody postanowiłem dokupić zestawy do pomiaru azotynów i azotanów. Niestety parametry te w moim akwarium nie były najlepsze. O ile azotynów testy wykazały 0,3 mg/l , to azotanów już 40 mg/l. Podmiana 30% wody w zbiorniku wcale nie poprawiła tych wyników.

Moje podejrzenia padły na wodę w kranie. Nalałem do wiadra w którym zawsze przygotowuję wodę do podmiany i po około 24 godzinach zmierzyłem azotyny. Wynik to 0,3 mg/l. Azotanów było 20 mg/l.

Postanowiłem poprawić powyższe parametry. W pobliskim sklepie zoologicznym zakupiłem TOXIVEC Sery. Według producenta środek ten niezawodnie usuwa amon i azotyny. Po zastosowaniu tego środka dobę później nadal miałem w wiadrze 0,3 mg/l...

image001
image003

Postanowiłem zrobić 'porządek' z azotanami których w głównym akwarium mam za dużo. Nabyłem dwa woreczki firmy Zoolek które umieszcza się w miejscu przepływu wody. W tym celu wsadziłem do wiadra kamień napowietrzający podłączony do 'brzęczyka'. Woreczki zawiesiłem tak , aby znajdowały się bezpośrednio nad kamieniem i czekałem na wyniki. Dobę później sprawdziłem ilość azotanów. Zawartość ich w wodzie w wiadrze spadła do zaledwie 5 mg/l.

image005
image007

Od tego czasu przygotowując wodę do podmiany w swoich akwariach umieszczam w wiaderku woreczki do zmniejszenia ilości azotanów. A azotyny? Postanowiłem zmniejszyć ich ilość sposobem naturalnym przez umieszczenie w zbiorniku szybko rosnących roślin.

Poprawiony: środa, 01 lutego 2012 20:53
  Free joomla themes, hosting personal.

Ostatnio dodane zdjęcia w Galerii

Reklama

Reklama