Oczko wodne

Tutaj zadajemy pytania związane z różnymi aspektami akwarystyki

Moderator: Bulba

Oczko wodne

Postprzez swienty » 29 cze 2011 16:24

Witam!
Poopowiadajcie o swoich oczkach :) Zabieram się za projekt i budowę i chętnie skorzystam z Waszych doświadczeń.
Nie jestem jeszcze zaawansowany ani w projekcie ani w budowie (kupiłem arota i kabel zasilający do filtra :D ) więc każde słowo, zdjęcie, pomysł będą cenne.
Pozdrawiam 0 ; ) Swienty, Wrocławskie Towarzystwo Akwarystyczne
Mariusz Ś.
Trzy małe nadymki w akwarium mieszkały
Jedna cichcem wyparowała i dwie zostały.
swienty

Re: Oczko wodne

Postprzez ssiudakiewicz » 02 lip 2011 17:21

no to ja zacznę tak jak pewnie wolałbyś nie czytać

Moje oczko miało około 10 tys litrów. Wykonane z betonu. kształt nieregularny głębokie na 170 cm + wypłycenia itd.
jakiś mostek w poprzek. było super :).............. przez pierwsze dwa lata. później po podliczeniu czasu jaki spędzałem przy gapieniu się w nie zostało ..............osuszone bo koszt roczny utrzymania był nie do przyjęcia. Woda (a latem odparowuje szybko) , prąd, filtr, UV. + czas potrzebny na zebranie szlamu z dna + wyławianie liści i innych latających gówien + masa innych czynności o których nawet się nie myśli (np pielęgnacja tataraku :)). do kosztów należy dodać zimowanie zwierząt. nie wszystkie da się przechować w oczku. Ryby pozyskane z natury są widoczne tylko i wyłącznie na świeżej wodzie. później mimo że woda jest czysta jednak przestaje być klarowna i działa natura więc dupa z oglądania trzeba jakieś kolorowe ustrojstwo wpuścić. acha latem nie zapomnij dobrze napowietrzać. przynajmniej u mnie filtracja nie pomagała na letnią przyduchę. W zimie znów rąb przeręble i kontroluj by się nie podusiło.
tak więc teraz zamiast ładować kasę w oczko cały rok wolę pojechać z rodziną na wakacje bo koszt podobny :) Może problemem było to że ja chciałem mieć piękne oczko na miarę swoich ambicji, a to niestety wiąże się z wydaniem niemałych pieniędzy na utrzymanie i dużą ilością pracy by spełniało moje oczekiwania co do estetyki.
pzdr
Sławomir Siudakiewicz
ssiudakiewicz

Postprzez swienty » 04 lip 2011 14:38

Jak pisałem, każdy głos cenny :)
Tak max 5kL myślałem i wykonane z mat szklanych pokrytych żywicą epoksydową czyli kopię sobie kształt jaki chcę, na to piach rzeczny (mam pozostałość po podłodze), na to układasz maty i nasączasz żywicą. Technologia z krasnali ogrodowych :)Teść tak ma wykonane i jak na razie 10 lat działa.

Napowietrzanie na kaskadzie. Filtracje chciałbym roślinno, bagienno, żwirową - nie widziałem nigdzie - jakieś takie przemyślenia.
Teściowa narysowała kładkę, ale chyba z niej zrezygnuję :) (kładki oczywiście)
Okazać się może że to moja jedyna woda w domu i tak szybko nie zrezygnuję z tego pomysłu :D
Mariusz Ś.
swienty

Postprzez ssiudakiewicz » 06 lip 2011 06:25

swienty napisał(a):Jak pisałem, każdy głos cenny :)

Okazać się może że to moja jedyna woda w domu i tak szybko nie zrezygnuję z tego pomysłu :D

A czy jedyna to się okaże gdy spece od dachu lub rynien popiją :twisted:
pzdr
Sławomir Siudakiewicz
ssiudakiewicz

Postprzez gerwys » 01 maja 2012 10:56

Witam
Dawno się nie odzywałem 8) .
U siebie mam oczko ok. 2000l. Założyłem je w zeszłym roku "na próbę". Jest w formie koła. Głębokość ok. 1.2m . Teraz robudowuję o zatoczkę na rośliny bagienne. Jeżeli chodzi o wykonanie to klasycznie. Po wykopie usunąłem wszystkie kamyki, korzenie itp. i wysypałem na dno cienką warstwę piasku.Obsypałem nim również boki. Na to wyłożyłem agrowłukninę na zakładkę i dopiero folię do oczek wodnych 0.8mm . Oczko przezimowało bez spuszczania wody choć grubość lodu wynosiła ok. 30cm . Nie było żadnych uszkodzeń.

A teraz ciekawostka. W zeszłym roku wpuściłem w lecie stadko kardynałków chińskich. Na zimę pod koniec listopada wyłowiłem je (przynajmniej tak mi się wydawało :D ). I tu szok. Dzisiaj zauważyłem kardynałka w oczku. Przezimował całą zimę pod lodem bez szwanku. Niesamowite.

Obecnie mam 10 kolorowych karasi.

Pozdrawiam
Gerard
Lubię karpieńce i nie tylko :)
gerwys
Site Admin

Postprzez Marcin Graczyk » 06 maja 2012 00:44

Naprawdę jestem w szoku !!!!!!!!!!!!!1 :alien:
Marcin Graczyk

Postprzez swienty » 26 maja 2012 10:06

No ja też jestem w szoku :)
Taki kotlet :)
Ale miło Gerardziku, że jesteś :)
Mariusz Ś.
swienty

Powrót do Ogólne dyskusje