Małe ...

Tutaj zadajemy pytania związane z różnymi aspektami akwarystyki

Moderator: Bulba

Małe ...

Postprzez swienty » 27 lip 2010 00:28

Witam!
Chyba mam wizję...kazała mi się obudzić i zasiąść ... skreślić kilka słów.
Mam takie małe akwarium może z 10 litrów (od Grześka, ale skoro on nie pamiętał tyle czasu więc niech jeszcze zapomni :D ).
Miałem w nim "agresywne" H.Formosa ;), miałem krewetki "red cherry". Filtruje toto filtrem gąbkowym napędzanym brzęczykiem. Nawet umiem zachować w nim stabilność :D Obecnie to siedlisko wszelkich ślimaków (no za wyjątkiem pięknej Helenki - bo chyba byłaby sama).
Ale widziałem u Tomka K. (tego od aparatu z DN2010) szczupieńczyki karłowate.
Takie dwie sztuki nie miałyby chyba jak para studentów w 9 metrowym pokoju ? ;)

A może ktoś z inną wizją się obudzi?
Pozdrawiam 0 ; ) Swienty, Wrocławskie Towarzystwo Akwarystyczne
Mariusz Ś.
Trzy małe nadymki w akwarium mieszkały
Jedna cichcem wyparowała i dwie zostały.
swienty

Re: Małe ...

Postprzez grzegorz » 27 lip 2010 10:53

Witam

Mozesz podac wymiary.
Pozdrawiam
grzegorz
grzegorz
Site Admin

Postprzez swienty » 27 lip 2010 13:47

grzegorz napisał(a):Witam

Mozesz podac wymiary.

Taaa... a ty powiesz że właśnie takie ostatnio próbowałeś odnaleźć w swojej przepastnej piwnicy :P

34x16x24 czyli około 13 litrów brutto

na muszlowce moim zdanie się w ogóle nie nadaje - przynajmniej mam inne doświadczenia w tym względzie.
Skoro jest takie nieproporcjonalnie wysokie (w stosunku do głębokości) pomyślałem, żeby dać grube ziemiste (love tech :P :P :P) podłoże, ale w tym temacie nie mam bladego ani zielonego pojęcia.

Jutro przeniosę je do domu i będę ustawiał. Więc w ciągu miesiąca muszę rozwikłać jak je urządzić :)
Mariusz Ś.
swienty

Postprzez Bulba » 27 lip 2010 13:58

Ja mam ziemię w jednym. Jakby co - służę radą :)
Pozdrawiam
Bulba
Bulba
Site Admin

Postprzez swienty » 27 lip 2010 14:24

Bulba napisał(a):Ja mam ziemię w jednym. Jakby co - służę radą :)

Tylko czy ta ziemia w tak małym akwarium nie będzie jakoś znacząco destabilizować sytuacji czy wręcz przeciwnie będzie stabilizować?
Mariusz Ś.
swienty

Postprzez Bulba » 27 lip 2010 14:58

Postawiłam u kleżanki 10 l z miesiąc temu. Póki co - nic się nie dzieje... Ale nie pływają tam jeszcze ryby...
Pozdrawiam
Bulba
Bulba
Site Admin

Postprzez swienty » 27 lip 2010 16:21

Bulba napisał(a):Postawiłam u kleżanki 10 l z miesiąc temu. Póki co - nic się nie dzieje... Ale nie pływają tam jeszcze ryby...

Wrzuciłem frytki z McDonalda do słoika miesiąc temu... Póki co -nic się nie dzieje... Ale nikt ich nie je :)

Prawdopodobnie powinienem krosspostować do PKK może by ktoś podpowiedział co z tymi karłowatymi.

Sądzę, że muszę posadzić duuużo roslin. Ale jakich?
Mariusz Ś.
swienty

Postprzez grzegorz » 27 lip 2010 20:21

Witam

Mozna zrobic akwarium dla malych rasbor. Obsadzic to to mchami, jakis korzonek, na dno galezatka albo niskie kryptokoryny. Zrobilbym filtr podzwirowy na kratkach albo gabka gruboziarnista na dno (to mi przyszlo do glowy teraz- ciekawe jak by funkcjonowalo). Jak chcesz mozemy cos pokombinowac.
Pozdrawiam
grzegorz
grzegorz
Site Admin

Postprzez swienty » 27 lip 2010 20:31

grzegorz napisał(a):Witam

Mozna zrobic akwarium dla malych rasbor. Obsadzic to to mchami, jakis korzonek, na dno galezatka albo niskie kryptokoryny. Zrobilbym filtr podzwirowy na kratkach albo gabka gruboziarnista na dno (to mi przyszlo do glowy teraz- ciekawe jak by funkcjonowalo). Jak chcesz mozemy cos pokombinowac.

o o o
eksperymenty .. to lubię

Na dno gruboziarnista gąbka a wyciągać spod niej turbinką?
Na gąbkę gruby żwir? Nie będzie wypłukiwać korzeni roślin? Rośliny poprzerastają gąbkę?
Może na gąbkę geowłóknina filtracyjna? Wtedy będzie można dać drobniejszy żwir.
Przy takim wkładzie filtracyjnym pozostaje kwestia doboru siły ssania (mocy) pompki/turbinki.
No może być ciekawe.

aaa! jak same mchy to po co żwir. Dopiero na to wpadłem:)
Mariusz Ś.
swienty

Postprzez grzegorz » 27 lip 2010 20:41

Witam

Gabka gruboziarnista, myslalem o zwize grubszym, ale faktycznie rosliny powinny gabke przerosnac. Latwiej wtedy wyczyscic akwa, wyjmujesz ryby, gabke z roslinami, pluczesz i wkladasz spowrotem - szybko i przyjemnie.

Gabke mam, sprytna pompke tez i mozemy probowac.
Pozdrawiam
grzegorz
grzegorz
Site Admin

Postprzez swienty » 27 lip 2010 21:22

A czy pod gąbkę kratki podżwirówki?
Czy może zrobić taki stelaż z pasków plastiku ? Mam taką geosiatkę o oczkach około 5x5cm i można zrobić taki "koszyk" dno i boki, żeby łatwo wyciągać gąbkę do czyszczenia. Gąbkę wyciąć większą na wcisk tak, żeby przylegała do ścianek akwarium.

Pomyśłało mi się teraz w trakcie pisania, że to chyba słaby pomysł z tym wyciąganiem gąbki pełnej żwiru. Porysuję szkiełko. Chyba że z gąbki zrobić taką wannę i w środek żwir?

No niezła zabawa się szykuje :)
Mariusz Ś.
swienty

Postprzez swienty » 29 lip 2010 21:11

Akwarium wyczyściłem z kamienia - ile to potrafi się g.. nagromadzić.
Stoi zalane wodą i przechodzi próbę szczelności.
Obrazek
|
|
Jak uda mi się po weekendzie do Grześka dostać to będziem trenować new undergravel foam filter.
Oczywiście postaramy się o relację foto.
Mariusz Ś.
swienty

Postprzez Piotrek » 04 sie 2010 18:26

swienty napisał(a):Stoi zalane wodą i przechodzi próbę szczelności.

Hihi, najlepsza jest ta aranzacja :) :) Czysty minimalizm :) :)
Wszedzie dobrze, ale w domu najlepiej :)
Piotrek

Postprzez swienty » 05 sie 2010 14:49

Piotrek napisał(a):Hihi, najlepsza jest ta aranzacja :) :) Czysty minimalizm :) :)

Próba szczelności - otoczenie i aranżacja testowa :P
Akwarium przeszło próbę szczelności - obecnie przeszło w fazę testu filtracji gąbkowej.
Jako pompę napędzającą filtr Grześ wybrał Hydor Pico Ewolution 600. Zastanawialiśmy się nad większym przepływem, ale po wstępnych testach wysokości podnoszenia zostaliśmy przy 600.
Obrazek
Początkowo pompka miała być umieszczona bezpośrednio w lub pod warstwą gąbki, ale ostatecznie pompka umieszczona jest w rurze kanalizacyjnej 75mm nawierconej gęsto na obwodzie do wysokości około 2 cm, zakończonej zatyczką po to, żeby można było podłączyć odkurzacz o dużej sile ssania i w razie konieczności odessać gąbkę filtracyjną. Nie wiem czy do czasu gruntownego czyszczenia akwa (a sądzę, że przy takim małym raz na rok będzie trzeba to wykonać) będziemy wykonywać odkurzanie :) - rura w każdym bądź razie jest :D
Pod warstwą gąbki jest niziutka kratka, nazwijmy ją dylatacyjna wykonana z geosiatki (takiej siatki wzmacniającej podłoże pod konstrukcją drogi). Kolega który napatoczył się na budowę akwarium patrzy i mówi: O! moja siatka SS40. Co oczywiście zgodne jest z prawdą - wziąłem kawałek jego siatki z próbek do doktoratu 8)
Obrazek
Na gąbkę wysypałem żwirek przechodzący przez sito 4mm a pozostający na sicie 2mm. Oczywiście cała procedura siania na mokro wykonana zgodnie z PN-EN 933-1:2000 :lol:
Żwirek jest jasny abyśmy mogli oceniać stopień jego zabrudzenia w czasie pracy filtru.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
}
Jeśli obsada będzie się buntować, zachowywać niepewnie (tak przypuszczalnie będzie) na górę nasypię centymetrowe (albo mniej) ciemne podłoże o jeszcze większej granulacji.

Obsada:
Po wykonaniu procesu dojrzewania akwarium, zasiedlenia roślinami i zamaskowaniu rur czyli we wrześniu zamieszka tam 21 sztuczek Boraras Brigittae
Obrazek
zdjęcie ze strony http://www.acquariando.info/pesci-dacqu ... -razo/131/

Szukam teraz informacji jakie roślinki im posadzić. Jak na razie wiem, że to takie czarne wody Azji więc zbieram wszelkie info o tym biotopie (Piotrek! nie czepiaj się :) O definicji biotop porozmawiamy przy innych okazjach :D )
Do złożenia pozostaje pokrywka z oświetleniem - tym zajmę się w przyszłym tygodniu.
Woda płynie, mechanicznie filtracja działa (po kilku godzinach zniknęły farfocle pływające w akwarium) od jutra zaczynam proces "karmienia"/dojrzewania akwarium i obserwacji parametrów. Prawdopodobnie będę badał pH, NO2-, NO3- (zobaczę ile sił będzie miał kolega, który obiecał mierzyć i wpisywać do tabelki wyniki pomiarów jak będę na urlopie).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mariusz Ś.
swienty

Postprzez grzegorz » 05 sie 2010 21:06

Witam

Świetny opis. Właściwie może to być dobry początek na projekt nad różnymi pomysłami filtracji.

Osobiście jestem ciekaw jak takie akwa będzie funkcjonować i ile czasu bez drastycznych ingerencji. Gąbka dlugo zaskakuje, ale potem do momentu zapchania bije każdy firmowy filtr wewnętrzny na glowe
Pozdrawiam
grzegorz
grzegorz
Site Admin

Następna strona

Powrót do Ogólne dyskusje