Pomoc z założeniu baniaka

Tutaj zadajemy pytania związane z różnymi aspektami akwarystyki

Moderator: Bulba

Pomoc z założeniu baniaka

Postprzez markky21 » 01 lut 2010 21:43

Witam wszystkich forumowiczów. To są moje początki na tym forum, więc proszę o podpowiedzi i wyrozumiałość jak coś będzie nie tak z mojej strony. :)

Chciałbym postawić baniak 112 l. z ładną kompozycją roślinną. Wiem że nie jest to takie proste. Kiedyś próbowałem postawić akwarium roślinne 112l w moim rodzinnym domu i niestety się nie udało, rośliny padały pomimo stosowania się do tysięcy poradników i rad.

Dlatego mam pytanie do Was, czy był by ktoś skłonny pomóc postawić mi baniak, (pokazać jak sadzić, jak komponować, jak odpowiednio nawozić wodę wrocławską, jaki sprzęt itd. )
Mieszkam b. blisko pętli na Biskupinie.

Jak są jacyś chętni pomóc to proszę pisać :)
Pozdrawiam Marcin
markky21

Re: Pomoc z założeniu baniaka

Postprzez KW11 » 01 lut 2010 21:55

Witam,

Chcesz postawić roślinne,czyli takie,żeby rosly w nim roślinki o normalnych wymaganiach i ładnie wyglądalo czy chcesz robić typowo holenderskie, czyli z roślinami wymagającymi, z mega oświetleniem,z co2 z butli i specjalistycznym podlożem(w domyśle z wysokimi wydatkami finansowymi)??
KW11

Postprzez PiotrStępień » 01 lut 2010 22:04

markky21 napisał(a):rośliny padały pomimo stosowania się do tysięcy poradników i rad.

Dlatego najlepiej trzymać się jednego a nie przeskakiwać z kwiatka na kwiatek. Jeśli chodzi o zbiorniki holenderskie to nie za bardzo się znam ale zawszę mogę pomóc. Jeśli masz problemy z chemią wody to jak najbardziej pomogę. Odpowiedz na pytania KW11 to znacznie ułatwi analizę!

Pozdrawiam
PiotrStępień

Postprzez markky21 » 02 lut 2010 20:39

Jestem milo zaskoczony, że ktoś zainteresował się tematem :)

Byłbym wystarczająco szczęśliwy, jak by to było akwarium roślinę z ładną kompozycją roślin mało lub średnio wymagających, ładnie i zdrowo rosnących.
Posiadam butle oraz reduktor, niestety ciężko go ustawić na małe dawkowanie, posiadam również filtr wewnętrzny Aquarela do akwarium 120 l. Resztę elementów, włącznie z akwarium zamierzałem kupić w przypadku jakby znalazł się ktoś kto by mi pomógł postawić akwarium oraz kontrolować je w razie potrzeby.
Nie chce wydawać pieniędzy, a potem uznać że nie potrafię utrzymać tego zbiornika, czyli po prostu wyrzucać pieniędzy w błoto.

A z tamtym poprzednim akwarium męczyłem się ponad rok żeby coś ładnie rosło. Niestety z powodów wysokiego stężenia NO3 w kranie, na poziomie 40 mg (woda ze studni) nic nie udało mi się zrobić.
markky21

Postprzez Piotrek » 03 lut 2010 09:46

To co chlopaki (i dziewczyny :) ), pomozemy koledze? Mozna by taka akcje polączyc z integracją - kolega zaprasza do siebie, i razem stawiamy baniaczek :) Termin do uzgodnienia :)
Wszedzie dobrze, ale w domu najlepiej :)
Piotrek

Postprzez markky21 » 03 lut 2010 13:35

no widzę że jest dużym entuzjazmem podchodzicie do sprawy :)

Ale zanim wszystkich zaproszę muszę zaplanować co kupić, a następnie uzbierać fundusze.
Więc proszę doradźcie mi co kupić:

1 Akwarium:
Jestem studentem, i wynajmuje mieszkanie. Więc baniak nie może być większy niż 112 L. Bo nigdy nie wiadomo kiedy wyprowadzka :P
Myślałem o 80 L, bo mam do niego stolik i zmieści mi się w pokoiku. A wydaje mi się, że 80 można zrobić ładne pokaźne akwarium :)

2. Swiatło
Czy pokrywa 2 x 24 będzie za słaba, czy samemu coś zrobić, jeżeli tak to co?

3. tło
warto kupować tło strukturalne, czy folie z tyłu? jak uważacie co lepiej pasuje..

4. filtr
Wydaje mi się, że wystarczy ten wewnętrzny Aquarela co mam.

5. podłoże
czy potrzebne są jakieś specjalne nawozy
markky21

Postprzez ducze » 03 lut 2010 14:29

1. Do wynajmowanego bym jednak nie szalał :) chociaż na fali entuzjazmu można przeprowadzić naprawdę spory zbiornik ;) Poważnie, to w zbiorniku 80x30x35 (40) można spłodzić ciekawy roślinny projekt, a wielki nie jest. Rozmiary standardowe, więc i koszt niewielki. Jak stolik masz na takie 60x30 to takie też się nada :)

2. Do np 84L wystarczy, nie ma co zaczynać z większym światłem. Zawsze (prawie ;) można dołożyć światła do firmowych pokryw.

3. Olej strukturalne, rośliny nadadzą uroku temu zbiornikowi, a nie tło. Czarna folia samoprzylepna i będzie git.

4. Nie mam przekonania do wewnętrznych. Jakaś kaskada w stylu FZN -2 albo 3 Aquael byłaby w sam raz. Koszt niewielki, a pozbędziesz się sporego sprzętu ze środka i tak niewielkiego baniaka.

5. Na podłoże proponuję coś żyźniejszego niż sam żwir. Np Biogrunt a na to żwirek, albo ziemia kwiatowa ze żwirkiem (jakoś nie mam sumienia polecać ziemi początkującym, ja wziąłbym biogrunt albo jakieś inne podłoże roślinne do przysypania żwirem). Z nawozami lanymi do wody nie masz się co śpieszyć :) kupisz jak już całość będzie stała i dojrzewała :)

Powodzenia ;)
Brackish propagator :)
ducze

Postprzez markky21 » 03 lut 2010 16:38

Wychodzi na to że się zdecyduje na baniaczek 112 l ;). Sprawdziłem ile bym musiał wydać, jak bym chciał kupić elementy na allegro.
1 Akwarium 112 z pokrywa 2 x 18W <-- 230 zł
2 Szafka 100zł
3 Grzałka 35zł
4 filtr... hmm... jeżeli kupić to coś porządnego :), więc kubełkowy. Tylko jaki? co polecacie w granicach 200zł?
5 Biogrunt (30 zł za 4 l) Ile tego potrzebuje?
6 Żwir, korzenie i inne elementy (do 100zł)

Po podliczeniu wychodzi mi że musiałbym wyłożyć co najmniej 600zł ;/. Sporo kasy, ale jeżeli uda się zrobić z tego ładny baniak to będzie warto :)
markky21

Postprzez Bulba » 03 lut 2010 17:43

ducze napisał(a):5. Na podłoże proponuję coś żyźniejszego niż sam żwir. Np Biogrunt a na to żwirek, albo ziemia kwiatowa ze żwirkiem (jakoś nie mam sumienia polecać ziemi początkującym, ja wziąłbym biogrunt albo jakieś inne podłoże roślinne do przysypania żwirem).

A ja ośmielę się polecić. Ziemię :) Zbiornik z ziemią był pierwszym zbiornikiem, jaki samodzielnie stawiałam, w dodatku jako zupełny żółtodziób. Stoi do dziś - i nie dość, że jest praktycznie bezobsługowy - światło tam jest prawie żadne (zwykła kompaktówka zamontowana w szufladzie od starej lodówki :lol:, za małej w dodatku), woda - kryształ, rośliny rosną jak oszalałe, a glonów ZERO. I nic nie trzeba im lać (nawozów znaczy) :). Co prawda raz miałam jakiś kataklizm - wszystkie rośliny mi zdechły momentalnie - ale w przeciągu kilku tygodni odrosło wszytko z naddatkiem nawet :)
Pozdrawiam
Bulba
Bulba
Site Admin

Postprzez markky21 » 03 lut 2010 18:37

No dobrze. Na pewno wariant z ziemia jest dużo dożo tańszy od wysypania podłoża biorguntem. A ta ziemia to zwykły torf z ogrodniczego?
Trzeba go jakoś przyszykować/przepłukać przed wstawieniem do baniaka?
markky21

Postprzez PiotrStępień » 03 lut 2010 19:26

Najlepsza jest najtańsza ziemia ogrodnicza ponieważ nie zawiera ona jakiś grzybobójczych substancji czy jakiś innych dodatków. Najtańsza ziemia to sama ziemia:)

Pozdrawiam
PiotrStępień

Postprzez KW11 » 03 lut 2010 21:52

markky21 napisał(a):Wychodzi na to że się zdecyduje na baniaczek 112 l ;). Sprawdziłem ile bym musiał wydać, jak bym chciał kupić elementy na allegro.
1 Akwarium 112 z pokrywa 2 x 18W <-- 230 zł
2 Szafka 100zł
3 Grzałka 35zł
4 filtr... hmm... jeżeli kupić to coś porządnego :), więc kubełkowy. Tylko jaki? co polecacie w granicach 200zł?
5 Biogrunt (30 zł za 4 l) Ile tego potrzebuje?
6 Żwir, korzenie i inne elementy (do 100zł)

Po podliczeniu wychodzi mi że musiałbym wyłożyć co najmniej 600zł ;/. Sporo kasy, ale jeżeli uda się zrobić z tego ładny baniak to będzie warto :)

Trochę dużo kasy,ja za tyle postawiłem moje 288l z obsadą,no ale wszystko używane kupowałem.

Akwarium 112 wydaje się optymalne,z grzałką zastanów się czy jej naprawdę potrzebujesz. Na filtr 200zł?? - szkoda kasy - po co Ci skoro chcesz roślinne,do tego zakładam,że na początek jakiś wymyślnych rybek nie będziesz brał. Wg. mnie lepiej kupić coś tańszego,może być wewnętrzny,do takiego akwa nowy kosztuje max 80zeta i to w najdroższych sklepach.
Do 112 wyjdzie gdzieś ze 20litrów biogruntu plus coś na niego - skoro masz zamiar mieć oświetlenie 2 x 18w to strata kasy,lepiej kup zwykłą ziemie.
Uważam,że najlepiej zrobisz jak kupisz proste,niewymagające roślinki,(rogatek,limnophila sessiflora,cabomba,jakąś valisnerie,hydrocotyle,moczarki,sagittarie) - będzie zielono,ciekawie i bezstresowo.

Niżej wrzucam Ci zdjęcie mojego zbiornika - standardowe 2x18w, podłoże - piasek, bez co2. Oprócz tego,że rotale zrobią się niedługo zielone(bez światła i co2 nie sądze,żeby były długo czerwone),wszystko powinno rosnąc bez problemu - miałem to wcześniej w 60litrach i było git. Ogólnie zdjęcie tylko dla przykładu,bo to akurat efekt radosnej twórczości - mały nieład :D
Bulba napisał(a):
ducze napisał(a):5. Na podłoże proponuję coś żyźniejszego niż sam żwir. Np Biogrunt a na to żwirek, albo ziemia kwiatowa ze żwirkiem (jakoś nie mam sumienia polecać ziemi początkującym, ja wziąłbym biogrunt albo jakieś inne podłoże roślinne do przysypania żwirem).

A ja ośmielę się polecić. Ziemię :) Zbiornik z ziemią był pierwszym zbiornikiem, jaki samodzielnie stawiałam, w dodatku jako zupełny żółtodziób. Stoi do dziś - i nie dość, że jest praktycznie bezobsługowy - światło tam jest prawie żadne (zwykła kompaktówka zamontowana w szufladzie od starej lodówki :lol:, za małej w dodatku), woda - kryształ, rośliny rosną jak oszalałe, a glonów ZERO. I nic nie trzeba im lać (nawozów znaczy) :). Co prawda raz miałam jakiś kataklizm - wszystkie rośliny mi zdechły momentalnie - ale w przeciągu kilku tygodni odrosło wszytko z naddatkiem nawet :)

Taka ziemia nie brudzi wody?? Myślałem o niej,ale mam biały piasek i jakoś nie pasowało mi takie mieszanie(z bazaltem wygląda fajnie).
Załączniki
112l.JPG
prawie jak roślinne
KW11

Postprzez PiotrStępień » 03 lut 2010 22:27

nie brudzi jak umiejętnie nalejesz wody. Ja zawsze świeże zbiorniki zalewam przez wężyk napowietrzający.

Pozdrawiam
PiotrStępień

Postprzez ducze » 04 lut 2010 08:09

A połączenie ziemia + na wierzchu piasek (zamiast żwirku) ktoś z Was stosował? Bo chodzi mi po głowie zmiana słonawego zbiornika na coś, gdzie takie połączenie (jeżeli miałoby szansę działać) byłoby idealne :)
Brackish propagator :)
ducze

Postprzez Bulba » 04 lut 2010 10:05

Ja na ZWYKŁEJ, najtańszej ziemi mam warstwę żwirku (najdrobniejszego). Ziemia wody nie brudzi nawet przy wyciąganiu roślin z podłoża. Chyba ten żwirek ją trochę "ściąga" z korzeni. Przy ostrożnym nalewaniu też nic się nie dzieje (na talerzyk :), na korzeń), a teraz nie ma szans, żeby ta ziemia się wydostała bo jest przytrzymywana przez korzenie roślin rozrośniętych maksymalnie. A muszę nadmienić, że zaczynałam od kilku nieszczęsnych kikutów (roślin oczywiście) :). I dały sobie radę bez nawozów, CO2 i innych wspomagaczy :)
Ale z piaskiem (tak na chłopski rozum) może być nieco gorzej... Chociaż nie próbowałam, więc kto wie? ;)
Pozdrawiam
Bulba
Bulba
Site Admin

Następna strona

Powrót do Ogólne dyskusje